Co to jest alkomat spektrofotometryczny?

ALKOMAT spektrofotometryczny
ALKOMAT spektrofotometryczny

Co to jest alkomat spektrofotometryczny?

ALKOMAT SPEKTROFOTOMETRYCZNY przeprowadza pomiar poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu, które jest proporcjonalne do stężenia alkoholu we krwi. Działanie tego urządzenia polega na pomiarze osłabienia promieniowania podczerwonego.

Do pomiaru promieniowania służy wysokoczuły detektor NDIR (Non Dispersiv Infra Red) ze stabilnym i odpornym na zakłócenia czujnikiem typu FMS (Flow Mass Detector). 

Badany wdmuchuje powietrze do komory pomiarowej urządzenia, w której następuje osłabienie promieniowania podczerwonego przez opary alkoholu zawarte w wydychanym powietrzu. Skala osłabienia promieniowania jest proporcjonalna do stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomat spektrofotometryczny podaje wynik pomiaru w jednostkach mg/l na wyświetlaczu, na ogół wyposażony też jest w drukarkę .

Pomiar metodą spektrofotometrii w podczerwieni jest najdokładniejszą formą pomiaru stężenia alkoholu w organizmie.

Alkomaty spektrofotometryczne są alkomatami „dowodowymi”, spełniają wszystkie wymogi polskiego prawa.

Alkomaty spektrofotometryczne („spektrometryczne”) używane są przez Policję i inne służby, często jest na wyposażeniu Izb Wytrzeźwień oraz najbardziej wymagających klientów firmowych i instytucjonalnych.

Popularnym w Polsce modelem jest Alkometr A2.0. Alkomat jest urządzeniem stacjonarno-przenośnym, może być używany w pomieszczeniach zamkniętych i w samochodach. Posiada zatwierdzenie typu Głównego Urzędu Miar w Warszawie.

Alkomat spektrofotometryczny Alkometr A2.0 | L.TECH Rzeszów
Alkomat spektrofotometryczny Alkometr A2.0

Doskonałym modelem jest Intox EC/IR II.t amerykańskiej firmy Intoximeters. Intox to stacjonarny analizator wykorzystujący do pomiaru jednocześnie dwie metody pomiarowe co dodatkowo podnosi precyzję wyniku. Jednoczesny pomiar zarówno metodą elektrochemiczną (EC) i pomiar spektrofotometryczny w podczerwieni (IR) jest analizowany przez wewnętrzny komputer a wynik prezentowany na wyświetlaczu LED lub drukowany na wbudowanej drukarce. Oprogramowanie i dołączona mini klawiatura umożliwiają wprowadzenie danych sprawdzanej osoby i wydruk gotowego protokołu pomiaru.

Alkomat spektrofotometryczny Intox Ec/IR | L.TECH Rzeszów
Alkomat spektrofotometryczny Intox

Firma L.TECH zajmuje się dystrybucją i serwisem alkomatów od 2001 roku. Oferujemy szeroką gamę alkomatów dowodowych, w tym spektrometrycznych.

kontakt

ALKOMATY SPEKTROFOTOMETRYCZNE | L.TECH Rzeszów